• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim/Kalender
Videolar

Köln


FOTO


KÖLN

Güneşin doğuşu ile birlikte yolculuğumuz başlarken günün ilerleyen saatlerinde yapacaklarımızın verdiği heyecan ve uykudan yeni uyanmanın verdiği mahmuriyet, değişken bir ruh halini meydana getirdi.

İlk durağımız Dom Kategrali oldu.Dışarıdan kategrale baktığımda,koca bir tarih geçiverdi gözümün önünden.Hristiyanlığın yayılışı için atılan adımlar,insanların yaşadıkları,içerde görmemin muhtemel olduğu çeşitli objeler;bir bir geçti gözümün önünden.

İçeri adımımızı attığımız anda da anladık ki bu kategral,oldukça farklı bir mabetti.Ne daha önce gördüğüm kiliselere ne de aklımda canlandırdığım muhayyaline benziyordu.

Tarihin tozlarını halen üzerinde barındıran bu kilise,görmeniz gereken en önemli yapıtlardan biri...Her dinden,dilden ve ırktan insan bu kilisenin içinde aynı tarihe bakıyor.Aynı anları farklı gözlerde canlandırıyor...


Çeşitli mozalelerin,anıtların ve tabloların bulunduğu bu kilise,yüzlerce hatta belki binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi,gözler önüne seriyor.

İnsanlar buraya, bu tarihe şahit olmak için kilometrelerin ötesinden gelmişler...Bir yanda mum dikerek dilek dileyenler,diğer yanda ibadet eden insanlar bir diğer yanda da bizim gibi bu büyük tarihe şahit olmak isteyen turistler...

Kategraldeki vitraller inanılmaz büyüleyici ve muazzam bir tarih barındırıyor.İçerideki incelememiz bitince kuleye çıkmak için yola koyulduk.

Kule inanılmazdı... Bir gün yolunuz düşer de giderseniz kesinlikle o 553 basamaklı kuleye tırmanın!Bu bir çılgınlık ama denemeye değer. Sanki koca bir canavar ciğerlerinizi sıkıyor ve nefesiniz kesiliyor gibi...

Kuleden inince ilk işim ciğerlerime bol bol oksijen çekmek oldu.Ardından nefesimiz düzene girerken 4 saatlik bir alışveriş için yola çıktık.Tam 4 saat çılgınlar gibi alışveriş yaptık.Hayatımda bu kadar yorulduğumu hatırlamıyorum.Bol bol hediye ve hatıralık eşya aldık.

4 saatin sonunda da Yılaydın Hocamızın ikramı olan dondurma ve kahvelerimizin keyfini çıkararak dinlendik.Ardından da Ren Nehri'nin kıyısına geldik.Eşsiz manzarası,muazzam rengi ve huzur veren dalgalarıyla Ren'in görüntüsünü belleklerimize kazıdık.

Geçtiğimiz ülkelerden getirdiği neşeyi bizlere sunan Ren Nehri içimizde tarifi kolay olmayan hisler meydana getirdi.Ren'in üstündeki köprüye çıkıp aşıkların kilitlerine baktık.

Fotoğraflar çektirdik.Günün sonunda otobüsümüze binip buluşma yerine doğru harekete geçtik.Bay Demski'nin bizi karşılaması ile birlikte buluşma yerine gittik.Ailelerimizin gelmesiyle evlerimize giderken ayaklarımız bizi taşımakta zorlanıyordu.


Nazlican Fatma Ardic

KÖLN

Mit dem Sonnenaufgang und Beginn der Abfahrt fühlte ich mig aufregend und hatte ungewöhnliche Gefühle.

Ich war neugierig auf alles, was ich sehen und hören würde. Als erstes besuchten wir den Kölner Dom. Von aussen sah der Kölner Dom prachtvoll aus. Eine Gebaeude , die die Geschichte von den Christen vor Auge brachte. Ich war wie in einer Zeitmaschine. Ich wollte auch die Sachen in diesem prachtvollen Gebaeude sehen. Wir gingen rein. Wie in einer Zeitmaschine fühlte ich mich. . Dies war sehr anders. Ich hatte Kirchen gesehen , aber solch einen sollte jeder Mensch einmal in seinem Leben sehen. Man konnte die Geschichte von diesem Dom auf jeder Ecke bemerken. Ich sah auch viele Menschen die zu Besuch von weitem kamen. Manche hatten Kreuze bei sich, manche beteten, und manche wie wir waren nur zu Besuch in diesem prachtvollen Dom.

Wir wollten auch zu den Türmen von Kölner Dom. Als wir vor den Treppen von dem Turm waren fingen wir an zu zaehlen eins,zwei,drei….. fünfhundertdreiundfünfzig .Es waren genau fünfhundertdreiundfünfzig Treppen,ich konnte nicht mehr atmen und meine Beine und Füsse machten Streik. Als wir den Besuch vom Kölner Dom beendeten ging ich raus und füllte meine Lungen mit Oxygen. Nach unserem Ausflugprogramm sollten wir einkaufen.Wir hatten vier Stunden Zeit für einkaufen.İch habe für meine Freunde und Bekannten Geschenke und Souvenirs gekauft. Nachdem Einkaufsbummel war ich fix und fertig. Nach diesem ermüdeten Einkaufsbummel ladete unser Lehrer Yılaydın uns zum Kaffee trinken und Eis essen. Super Idee. Wie erholten uns und tranken unsere Kaffees.

 

Ziyaret Bilgileri/Online
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret10180